>Turkcell atağa kalkıyor

Yayınlandı: 05 Mar 2011 / cep telefonu, turkcell

>Turkcell % 9 büyüyecek Avrupa ve Ortadoğu’daki fırsatları değerlendirecek

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2010’da gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 1 artışla 9 milyar lirayı aştığını belirterek, net kârlarının 1.7 milyar lira olduğunu söyledi. Ciliv, bu yıl yüzde 7-9 arasında bir büyüme planladıklarını kaydetti. Ciliv, Almanya dışındaki ülkelere gideceklerini, yeniden yapılanan Ortadoğu’daki fırsaları da değerlendirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’in 2010 yılsonu ve dördüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Ciliv, şirket gelirlerinin, bir önceki seneye göre yüzde 1 artışla 9 milyar lirayı aştığını belirterek, amortisman, vergi ve faiz öncesi kârın (AVFÖK) 2 milyar 948 milyon lira, AVFÖK marjının ise yüzde 32.7 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Ciliv, net kârlarının ise yüzde 3.7 artışla 1 milyar 764 milyon lira olduğunu belirtti. Mobil internet gelirlerindeki artışın yüzde 74’e çıktığını ve toplam trafikte mobilin payının yüzde 84’e yükseldiğini ifade eden Ciliv, pazardaki mobil kullanım dakikalarının 2009’da 169, 2010’da ise 212 dakika olarak gerçekleştiğini bildirdi. Ciliv, kullanıcı başı aylık ortalama mobil internet kullanımının yüzde 311 artış gösterdiğine işaret ederek, mobil internet ve servis gelirlerinin 1.6 milyar lirayı aştığını belirtti.

10.1 milyon faturalı var

Penetrasyon oranının yüzde 84’e, çift SIM kart sahipliği oranının da yüzde 13’e gerilediğini dile getiren Ciliv, toplam cihaz satışları içinde 3G uyumlu cihaz oranının 2008’de yüzde 14 iken, 2010’da yüzde 36’ya yükseldiğini; akıllı cihaz satışının ise yüzde 18 oldu. Turkcell’in abone sayısının 2010 sonunda 33.5 milyon, bunların 10.1 milyonunun da faturalı hatlardan oluştuğunu kaydeden Ciliv, kullanıcı başına ortalama gelirlerinin (ARPU) 2009 yılındaki 18.5 lira seviyesinden yüzde 5.4 artışla 19,5 liraya çıktığını anlattı. Ciliv, abone başına aylık kullanım miktarının ise 134.3 dakikadan, yüzde 33.4 bir artışla 179.1 dakikaya ulaştığını bildirdi.

Ücretler artmalı

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Ciliv, arabağlantı ücretlerindeki düşüş ve azami turkcell tarifeleri üst sınırındaki değişiklikler olmadan önce 2010’da yüzde 10 büyüme planladıklarını, bu uygulamaların ardından yüzde 1 büyüme kaydettiklerini söyledi. Temettü dağıtımı konusunda son yıllarda Turkcell’in net kârının yüzde 50 ve fazlasını temettü olarak ödediğini belirten Ciliv, “Ben ve yönetim ekibim, yüzde 50’nin üzerine çıkabileceğimiz yönünde… Düşüncemiz temettünün artabileceği şeklinde ama kesin kararı yönetim kurulu ve genel kurul verecek” diye konuştu. Ciliv, arabağlantı ücretlerinde yeniden bir düşüş beklemediklerini, enflasyon nedeniyle maliyetler arttığı için bir artış olması gerektiğini belirtti. 2011 yılı büyüme öngörülerine ilişkin olarak ise Ciliv, “2011’de yüzde 7-9 arasında büyüyeceğimizi bekliyoruz. Mobil internetteki büyümenin ise 2010’dakine benzer şekilde yüzde 70’in üzerinde olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

17 YILLIK ABONEYLE PASTA KESTİ

17. yıl kutlamaları kapsamında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 17 yıl önce Turkcell abonesi olan Anadolu Ajansı Hukuk Müşaviri Arslan Ataman’a bir plaket ve akıllı cep telefonu hediye etti. “Yurt çapındaki teşkilatlarımızda ihtilaflar oluyordu. Jetonlu telefonlarla konuşuyorduk. cep telefonu işimizi çok kolaylaştırdı” diyen Ataman ve Ciliv 17. yıl pastasını da birlikte kesti

gazetevatan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s