>Turkcell 17 Yılda 18 Milyar TL Yatırım Yaptı

Yayınlandı: 05 Mar 2011 / turkcell, turkcell tarifeleri

>Turkcell, 2010 yılsonu ve dördüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Çağrı sonlandırma ve azami fiyat düzenlemelerinin negatif etkisine rağmen mobil internet gelirlerindeki artış ve iştiraklerinin artan katkısıyla Turkcell 2010 yılındaki büyüme hedefine ulaştı. Gelirlerindeki %1 artışla, 9 milyar TL seviyesini geçen Turkcell Grubu’nun 2010 yılı net karı 1,8 milyar TL oldu.

2010’da toplam 1,7 milyar, Türkiye’de altyapıya 1,3 milyar TL yatırım
2010 yılındaki cazip turkcell tarifelerinin pozitif etkisiyle MOU (Abone Başı Aylık Ortalama Konuşma Süresi) yıllık bazda % 33 artışla aylık 179 dakikaya çıkarken ‘Kullanıcı Başı Aylık Ortalama Mobil İnternet Kullanımı’ bir yılda yüzde 311 oranında arttı. Mobil İnternet gelirlerini %74 oranında artıran Turkcell, sadece Türkiye’de altyapısına yaptığı 1,3 Milyar TL yatırımla 3G ve mobil internette sektöre liderlik etmeyi sürdürdü. Turkcell faturalı abone sayısında ilk kez 10 milyon barajını geçti ve 2010’da Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) bir yıl öncesine göre %5 oranında artırarak 19,5 TL’ye yükseltti.

Turkcell’in 2010 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “2010 yılı boyunca 3G ve fiber şebekemize önemli yatırımlar yaptık. Sonuç olarak, dünyanın lider 3G şebekelerinden birini kurduk. Bu yatırımların bizi rekabete karşı oldukça güçlü bir pozisyonda konumlandırdığına ve Türkiye’de sürdürülebilir büyümeyi sağlayacağına inanıyoruz. Yeni 3G dönemine proaktif olarak öncülük ederek, Türkiye’deki güçlü makroekonomik ortamda gelecek için çok iyi konumlandığımızı düşünüyoruz. 2010 yılında Türkiye’deki Superonline ve Ukrayna’daki Astelit’in karlılıklarını önemli ölçüde artırmalarından memnunuz. Yatırımlarımız devam ederken, müşterilerimizin ihtiyaçları ve beklentilerine yönelik tasarlanmış mobil internet, servis ve uygulamalar ile büyümeye odaklıyız. Genel olarak 2011’in daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz.” dedi.

Ciliv: 17 yılda yaptığımız 18 milyar TL yatırımla müşterilerimizi 537 bin yıl konuşturduk
Turkcell aynı zamanda 24 Şubat 1994’te Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk mobil “alo”nun yıldönümünü de kutladı. Turkcell’in 17. doğumgününü de kutlayan Ciliv, Turkcell’in bu 17 yıl boyunca asıl varoluş nedeni olan müşterilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını, büyük iyi niyet ve gayretle Türkiye’yi mobil teknolojilerle geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti. 17 yılda yapılan toplam 18 milyar TL yatırımla müşterilerini 537 bin yıl konuşturduklarını belirten Ciliv, bu dönemde süregelen desteklerinden dolayı tüm Turkcell müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlarına teşekkür etti.

17. yaşgününde 17 yıllık veriler
Şubat 1994’ten bu yana şebekesinde 282 milyar dakika ses, 220 milyar adet SMS, 525 milyon MMS taşıyan Turkcell kuruluşundan bu yana toplam 18 milyar TL yatırım gerçekleştirdi. Şebekedeki toplam data trafiği ise 15 milyar Mb oldu. Anadolu’da açtığı çağrı merkezleri ve 17.750 bayisi ve iş ortağını da kapsayan ekosisteminde 50 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Turkcell 17 yılda gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ projeleriyle bugüne kadar 200 bin gence destek verdi.

turkcellpartner

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s