>Merkel: Türkiye’ye geldiğimde Turkcell hattıyla konuşacağım

Yayınlandı: 05 Mar 2011 / cep telefonu, turkcell

>Bu yıl Türkiye’nin partner ülke olarak yer aldığı CeBIT Hannover Fuarı’nda Türk şirketleri gövde gösterisi yaptı. Fuarın açılışına katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Turkcell, Türk Telekom ve Aselsan’ın stantlarını gezerken, artık Türkiye ziyaretlerinde Turkcell hatlı telefon kullanacağını söyledi.

Her yıl Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT Eurasia Bilişim Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılışını gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Turkcell, Türk Telekom ve Aselsan’ın stantlarını ziyaret etti. Türkiye’ye geldiğinde Turkcell hattıyla konuşacağını söyleyen Merkel, Turkcell Europe hakkında bilgi alırken şirketin maskotu Cellocan’la poz verdi. Teknoloji sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan CeBIT’in bu yıl partner ülkesi Türkiye oldu. Fuarın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından ortak yapılacaktı. Ancak Başbakan Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’ın cenaze törenine katılmak için programını yarıda kesmesi sebebiyle açılışta Türkiye’yi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Sanayi Bakanı Nihat Ergün temsil etti.

Açılışın ardından Türk şirketlerinin standını gezen Angela Merkel, Turkcell standında şirketin üst yöneticisi (CEO) Süreyya Ciliv’den Deutsche Telekom’la Almanya’daki Türklere hizmet verecek olan Turkcell Europe hakkında bilgi aldı. Merkel, mayıs ayında hizmete başlayacak olan Turkcell Europe ile ilgili olarak, Ciliv’e “Almanya’ya rakip olarak mı geliyorsunuz?” sorusu yöneltti. Ciliv ise, “Hayır rakip olarak değil, işbirliği yapmak için geliyoruz.” cevabını verdi. Merkel de, “İyi o zaman.” dedi. Ciliv, konuğuna Turkcell Europe operasyonunu simgeleyen altın SIM kart hediye ederken, Merkel de, “Bundan sonra Türkiye’ye geldiğimde Turkcell’le konuşacağım. Türkiye ile Almanya arasında bilişim köprüsü kurulmasından büyük mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, intihal suçlamasıyla baskı altında bulunan Savunma Bakanı Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg’in istifa edeceği kararını da CeBIT Fuarı’ndaki Türk standında öğrendi. Açılış töreninde Merkel’in telefonuna mesaj geldi. Merkel, mesajı yanında bulunan Eğitim Bakanı Annete Schavan’a gösterdikten sonra memnuniyetini gizleyemedi. Bakan Schavan, doktorasında intihal yaptığı ortaya çıkan zu Guttenberg’i eleştirmesiyle gündeme gelmişti. Mesajı okuyan Merkel, ardından cep telefonu ndan cevap yazdı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ise CeBIT Fuarı’nın Türk bilişim sektörü için bir dönüm noktası olacağını dile getirdi. Sektörün gösterdiği olağanüstü gelişmeye dikkat çeken Yalçıntaş, “Bilişim, 10 yıl önceki hayallerimizi, bugünün gerçekleri haline getirmiştir. cep telefonunun, internetin, sosyal ağların olmadığı günleri düşünün. Bugün ‘Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar olmadan ne yaparım?’ diyen yüz milyonlarca insan var yeryüzünde.” değerlendirmesini yaptı.
zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s