>6 milyon ‘yüzer gezer’ abone

Yayınlandı: 05 Mar 2011 / cep telefonu, turkcell

>Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, 9 Kasım 2008’de uygulanmaya başlanan numara uygulamasıyla birlikte operatörlerini değiştirenlerin oranı yüzde 40’ı geçti.

Her 5 cep telefonu abonesinden 2’si operatörünü değiştirirken 6 milyona yakın kişi ise gittiği hiçbir yerde aradığını bulamadı ve operatör operatör dolaşıyor. Dolaşanlar arasında operatörünü 5 defadan fazla değiştirenler bile var. Buna karşın, numarasını değiştiren 19 milyon abone ise gittiği operatörden memnun kaldı.

Yaklaşık 6 milyon abonenin sürekli yer değiştirmesinin başında, cep telefonu operatörlerinin numarasını taşıyanlara yönelik cazip tarife ve kampanyaları etkili oluyor. Operatörler, numarasını taşıyan aboneye 3 ay veya 6 ay boyunca binlerce dakika bedava konuşma imkânı sunuyor. Vatandaş da bedava süreyi kullandıktan sonra, bir başka operatöre geçiş yaparak yine bedava konuşma imkânına kavuşuyor. Böylece operatör operatör gezen aboneler ortaya çıktı. BTK verilerine göre, günde 35 bin abone numarasını taşıyor. Uygulamanın başladığı günden bu yana 26 milyondan fazla abone, numarasını en az bir defa taşıdı. 4 milyon 100 bin abone ise numarasını 2 defa taşıyarak 3 operatörü de denemiş oldu. 3 operatörü denedikten sonra, ilk operatörüne dönenlerin sayısı 1 milyon 50 bini bulurken, numarasını 4 defa taşıyanların sayısı 450 bini geçti. Bu aboneler 2 operatörden en az 2 defa hizmet almış oldu. Numarasını 5 ve 6 defa taşıyanlar bile var. 150 bin abone numarasını 5 defa taşırken, 5’ten fazla numarasını taşıyan abone sayısı ise 100 bini buldu. Böylece geçtiği operatörden memnun kalmayanların sayısı 6 milyona yaklaştı. Bir başka ifadeyle, cep telefonu abonesinin yüzde 10’u, operatöründen memnun olmadığı için gittiği yeni operatöründe de hoşnut kalmadı.

Abonelerin cep telefonu numarasının hiçbir rakamını değiştirmeden hizmet aldığı operatörü değiştirmesini sağlayan numara taşıma, 9 Kasım 2008’de hayata geçti. Avrupa ortalaması yüzde 8, dünya ortalaması yüzde 10 olan numara taşımaya geçen Türkiye yüzde 40 ile istatistikleri altüst etti. BTK, yaşanan suistimalin önüne geçmek için, numarasını başka operatöre taşıyan abonenin, 3 ay geçmeden başka bir operatöre geçmesini yasakladı. Bu uygulama da numara taşımanın hızını azaltmadı.

İşte şirketlerin ‘hoşgeldin’ kampanyaları

Faturasız: Numarasını Avea’ya taşıyıp faturasız hat seçene her yöne 2 bin 400 dakika hediye ediyor.

Faturalı: Avea’nın faturalı hatlar için ise “19’luk Tarife” isimli kampanyası bulunuyor. Buna göre, 19 TL karşılığında her yöne ayda 300 dakika konuşma süresi bulunuyor. Her hafta sonu tüm Avea’lılarla 3 bin dakikaya kadar bedava konuşma hediyesi veriliyor.

Faturasız: Numarasını Vodafone faturasız hatta taşıyıp Cebine Göre Tarife ya da Cep Özgür’ü tercih edenler her yönü arayabilecekleri toplam 1.200 dakika kazanıyor.

Faturalı: Cep Avantaj Mini Her Yöne+, Cep Avantaj Midi, Cep Avantaj Her Yöne ya da Cep Avantaj Her Yöne+ tarifeleri ise faturalı hatlar için oluşturuldu. Bu tarifeleri seçenlere 600 dakika hediye veriliyor. Hediye dakikalar, ayda 150 dakikalık bölümler ile 4 ay boyunca hatlara yükleniyor.

Faturasız: Turkcell, ‘Haydi Gel Kampanyası’ ile Hazır Kartlılara, 6 ay boyunca 20 TL ve üzeri yüklemeye aylık yurtiçi her yöne tam 40 TL’lik konuşma hediye ediyor.

Faturalı: Numarasını Turkcell’e taşıyan yeni faturalı hatlar, 6 ay boyunca aylık yurtiçi her yöne 100 dakikalık konuşma kazanıyor.

zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s