>Cepte de yerli üretim desteklensin dedi teşvik müjdesi verdi

Yayınlandı: 20 Şub 2011 / cep telefonu, haber, turkcell

>2010’da ülkeye 16 milyon ithal cep telefonunun girdiğini belirten Acarer ‘Bunların içeriğinin %20’si Türkiye’de üretilse 3,2 milyon TL yapar’ dedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer kurum faaliyetlerine yönelik olarak basın toplantısı düzenledi. Acarer, 2010 yılında ülkeye 16 milyon ithal cep telefonunun girdiğini belirtirken, ‘Bunların Türkiye’de üretilmesi lazım. Tabii ki ekranı, bataryası başka yerden gelir. Önemli olan içerik. Bunun yüzde 20’si Türkiye’de üretilse 3,2 milyon TL yapar. 100 dolardan düşünsek, 350 milyon dolarlık kazanç demek ve istihdam boyutu da var’ dedi. Acarer, yerli telefon üretimini teşvik etmek için bir düzenleme de yapacaklarını aktarırken, ‘Ürünün banttan burada çıkmasını istiyoruz. İlk başta basit cihazları üretip, emekledikten sonra koşmaya başlar ve diğerlerini de üretiriz’ diye konuştu.

Belediyelere çıkıştı
ACARER, 66 ilde yaptıkları ölçümlerde, sınır değerlerin üstünde çıkan il olmadığını belirterek, baz istasyonları konusunda belediyelere çıkıştı. Acarer, ‘Mobil iletişimin altyapısı dinamitleniyor. Haberleşme anayasal bir hak. Bu hakkın engellenmesi de suçtur. Biz de 2011’de yasal yoldan mücadele etmeye başlayacağız’ dedi.

AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜYÜZ
Acarer, mobil abone sayısının 62 milyon olduğunu belirterek, numara taşımayla mobil abonedeki artış oranının durağanlaştığını kaydetti. Acarer, mobilde konuşma süresinin 2008’de aylık 125 dakika olduğunu kaydederken, ‘Bu oran ile Avrupa’da 8. sıradaydık. Şu anda 239 dakika aylık ortalama ile Avrupa’da 3. sıradayız. 2011’de Avrupa’da birinci oluruz’ dedi. Acarer, ara bağlantıda yüzde 52 indirim yaptıklarına da dikkat çekerken, AB Komisyonu’nun da bu yönde bir karar aldığını aktardı.

Herkesle işbirliğine açığız
BTK Başkanı Acarer’in açıklamalarının ardından Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül de konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Sevilengül şunları söyledi:’Biz Turkcell T10’u kendi markamızla telefon üreticilerine ürettiriyoruz ve Turkcell mühendisleri tarafından ek yazılımlarla farklılaştırıyoruz. Cep telefonu üretimi söz konusu olduğunda gerekli standartları ve kalite seviyesi yakalandığı takdirde yerli üretimi hem destekler hem de bu üretimle gurur duyarız. Bu alanda doğabilecek fırsatları takip ediyoruz ve herkesle işbirliğine açığız.’

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s