>Yabancının planı tutmadı gizli belgeler ortaya çıktı

Yayınlandı: 06 Oca 2011 / haber, turkcell

>Turkcell‘in yabancı ortaklarının şirketi ele geçirme operasyonuyla ilgili şok belgeler ortaya çıktı. Fin ve Rus ortaklar Turkcell‘i sadece temettü dağıtan bir şirket haline dönüştürmeyi hedefliyorlardı. Fakat plan tutmadı

Türkiye’nin en büyük GSM operatörü olan Turkcell‘in yabancı ortakları TeliaSonera ve Rus Altimo’nun, şirketi küçültme planları su yüzüne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda iki grup, aldıkları ortak kararla genel kurula gidilerek yönetim kurulunun değiştirilmesini istemiş fakat genel kurul Sanayi ve Ticaret Bakanlığı komiserlerinin gecikmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Komiserlerin toplantıya katılmaması kamuoyunda tartışılırken, Gazeteport, bu olayın arkasında Rus Altimo ve İsveçli TeliaSonera’nın aralarında yaptığı bir protokolün olduğunu yazdı. Haber e göre hükümet komiserleri de bu gizli protokolün varlığından Haberdar olunca toplantıya gitmeme kararı aldı.

RUS MAHKEMESİ DE KARŞI ÇIKMIŞTI
Anlaşma, Rus Altimo ve Telia Sonera, Turkcell ile birlikte Rus GSM operatörü Megafon’un hissedarlık yapısının yeniden organize edilmesine dayanıyor. 2009 yılında açıklanan plan dahilinde iki grup, Turkcell ve Megafon’da çoğunluk hisselerini ele geçirmek için bir çatı şirketi kurmayı tasarlıyordu. Ancak Rus mahkemesi bu plana onay vermemişti. Gazeteport internet portalında yayınlanan belgelere göre kurulması planlanan şirket, hem Avrasya bölgesindeki etkinliklerini artıracak hem de hissedarlarına (yani iki gruba) düzenli ve yüksek miktarda temettü dağıtacak bir yapıya sahip oluyor.

‘Kimse kayıtsız kalamaz’ demişti
Turkcell‘in iptal edilen genel kurulunun ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Turkcell gibi Türk Telekom gibi ülkemizin iletişiminde çok önemli rol oynayan şirketlerin bizim açımızdan ne yöne gittikleri ne yaptıkları çok önem arz ediyor. Milyonlarca vatandaşımız bu şirketlerden hizmet alıyor. Türkiye’nin markalaşmış şirketleridir. Bu şirketlerin bu karakterinin devam etmesi bizim açımızdan önem arz ediyor. Vatandaşın yüzde 33-34 payı olduğu böyle bir şirkette ve benzer şirketlerde bu kadar kısa süreli olağanüstü genel kurul yapılma ihtiyacı olursa buna kimse kayıtsız kalmaz.

Yerel güç olacaktı
GAZETECİ Yavuz Semerci’nin internet sitesi Gazeteport’un Haberinde; ‘İki şirket arasında ortak hareket etme anlaşması gibi görünen bir metin, Turkcell‘i sadece hissedarlarına temettü dağıtan, yatırım planlarını bu temettü kadar yapabilen bir şirkete dönüştürüyor. Yani Turkcell, bu anlaşma ile bölgesel bir güçten yerel bir operatöre dönüşüyor’ denildi.

Turkcell’in etkisi sıfırlanmış olacaktı
BELGELERE göre Altimo ve TeliaSonera arasındaki işbirliği Turkcell’in bölgedeki genişleme stratejisini de tamamen durduracak bir yapıya dönüşüyor. Örneğin anlaşmaya göre, Turkcell tarafından kurulan Fintur’un Turkcell’deki hisseleri TeliaSonera’ya satılıyor. Böylelikle Avrasya operasyonunun en önemli bacağını oluşturan Fintur’da Turkcell’in etkisi de sıfırlanmış oluyordu.

Gazeteport
SİTEDE yayınlanan özel Haberde ‘Gazeteport’un ele geçirdiği işbirliği anlaşması, hissedarlara Türkiye’den milyarlarca dolarlık kaynak transferi yapılmasını hedefliyordu’ denildi.

Gazeteport

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s