>Gelir ve kârlılıkta ilk 50 arasına girdi

Yayınlandı: 06 Oca 2011 / teknoloji, turkcell

>Altyapı ve Ar-Ge yatırımlarının semeresini toplayan Türk Telekom, ‘Dünyanın En Büyük 100 Telekom Şirketi’ sıralamasında kârlılıkta 32., gelirde ise 49. sıraya tırmandı. Amerikan AT&T’nin 85,8 milyar Euro’luk gelirle zirvede yer aldığı listeye Türkiye’nin GSM devi Turkcell de gelirde 68., kârlılıkta ise 47. sıradan girdi.

Özelleştirildikten sonra hızla büyüyen Türk Telekom’un yıldızı dünyada da parlıyor. Şirket, 2009 yılı itibarıyla dünyadaki telekom operatörleri arasında ilk 50’ye girmeyi başardı. Total Telecom dergisi tarafından her yıl hazırlanan ‘Dünyanın En Büyük 100 Telekom Şirketi’ sıralamasına göre, gelirlerini yüzde 17,5 artırarak 4 milyar 932 milyon Euro’ya (10,5 milyar TL) çıkaran Türk Telekom, dört basamak ilerleyerek 49. sıraya yükseldi. Kârlılıkta ise 855 milyon Euro (1,8 milyar TL) ile 32. sırada yerini aldı. Gelinen noktayı değerlendiren Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt, son yıllarda Ar-Ge’ye ve altyapıya yaptıkları yatırımların sonuçlarını aldıklarını söyledi. Son dönemde Türk Telekom’un dünyadaki konumunu daha da güçlendiren önemli adımlar attıklarını kaydeden Bozkurt, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bölgesel güç olma hedefiyle teknoloji altyapımıza, daha fazla katma değerli ürün ve hizmet sunmak için Ar-Ge faaliyetlerimize yaptığımız yatırımların sonuçlarını alıyoruz. Pantel ile Türk Telekomünikasyon tarihinin en önemli satın almalarından birini gerçekleştirdik. JADI LINK projesiyle de bölgemize dijital bir İpek Yolu kazandırmanın öncülüğünü yaptık. Müşterilerimize değer katmaya odaklanarak insan kaynağından altyapımıza, yenilikçilikten kurumsal kimliğimizi güçlendirmeye uzanan geniş bir alanda yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”

‘Dünyanın En Büyük 100 Telekom Şirketi’ sıralamasında Türkiye’den lider GSM operatörü Turkcell de yer aldı. Gelir sıralamasında 4 basamak düşüşle 68. sıraya inen Turkcell, 515 milyon Euro’luk kâr ile de 16 basamak düşüşle 47. sırada yer buldu. Total Telecom dergisinin sıralamasında dünyanın en fazla gelir elde eden şirketi ise 85,8 milyar Euro’luk gelirle Amerikan AT&T oldu. 80,5 milyar Euro ile Japon NTT ikinci, 75,2 milyar Euro ile de Amerikan Verizon üçüncü sırada yer aldı. Bu sonuçlarla ilk üç şirketin yeri değişmedi. Ardından sırasıyla Deutsche Telekom, İspanyol Telefonica, İngiliz Vodafone, China Mobile, France Telekom, Telekom Italia ve Japon KDDI ilk 10’a giren şirketler oldu. Dünyanın en büyük 10 telekom operatörünün 2009 gelirleri toplamı 560 milyar Euro’ya ulaştı. Küresel krizin etkisiyle 2009 yılı, tüm telekom operatörleri için zor bir yıl olmasına karşın, bazı telekom operatörlerinin dikkat çekici kâr elde etmesi dikkat çekti. Başta Çinli telekom operatörleri olmak üzere Asyalı operatörlerin gelir sıralamasında önemli bir sıçrama sağladığı görülürken ilk 20 içinde Çin’den üç operatör yer aldı.

zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s