Haber – Microsoft "Phone 7"ye duacı

Yayınlandı: 26 Ara 2010 / güncel haber, haber, Phone 7, tablet, Windows Phone 7

Haber, Windows Phone 7 yüklü akıllı telefon üreten HTC, Samsung ve LG, son 6 hafta içinde 1,5 milyon cihaz satıldığını açıkladılar. Üreticiler talebi karşılamakta zorlandıklarını kaydettiler.

Microsoft’un akıllı telefonlardan sorumlu üst düzey yöneticisi Achim Berg, günde ortalama 35 bin Windows Phone 7 yüklü akıllı telefon satıldığını belirterek, “Yavaş yavaş da olsa piyasada ağırlığımızı hissettirmeye başladık” dedi.

Nokia ile işbirliği arayışı

Windows Phone 7 yüklü 10 akıllı telefon, halen 30’u aşkın ülkede satılıyor. Apple, iPhone 4’ten piyasaya çıkışının ilk 3 gününde 1 milyon 700 bin adetten fazla satmıştı. Google’ın verdiği bilgiye göre her gün 300 bin Android yüklü telefon satılıyor.

Bu arada henüz taraflarca doğrulanmasa da Microsoft‘un akıllı telefonda Finlandiyalı üretici Nokia ile işbirliğine gideceği konuşuluyor.

Sektör uzmanları, Microsoft’un bu stratejik adımının Windows Phone 7’yi  Apple iOS ve Google Android karşısında önemli oranda güçlendireceğine işaret ediyor.

Phone 7 işletim sisteminin esasları

Phone 7, yeni arayüzüyle dikkat çekiyor. Arayüzde “daha çok işin, daha az zahmetle” yapılmasını mümkün kılan Hub ve Tile sistemi esas alınıyor.

Uygulamalara Apple’ın iOS’unu andıran minik ikonlarla ulaşılan yeni işletim sisteminin merkezinde, internet sörfü, e-posta kullanımı, Müzik dinleme ve video izleme gibi multimedyal unsurların kolayca kullanımı yer alıyor.

Kullanıcının en güncel ve en değerli bilgilerine hızlı ve kolay erişimi mümkün kılınıyor. İşletim sistemine Windows Live, Bing ve Zune gibi pek çok popüler hizmetin de entegre edilmiş olması, Phone 7’nin güçlü özellikleri arasında gösteriliyor.

Tablet bilgisayara özel sistem hazırlığı

Bu arada “Wall Street Journal” gazetesi Microsoft’un tablet bilgisayarlarda çalışacak yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını yazdı. Yeni sistemin düşük enerji sarfiyatıyla ilgi toplayan ARM mimarisine destek vereceği kaydedildi.

Haberde, Microsoft’un yeni sistemi Las Vegas’ta önümüzdeki ay düzenlenecek Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıtmayı planladığı, ancak yeni sistemin ancak iki yıl içinde seri üretim için hazır hale geleceği belirtildi.

cnnturk

Haber – Microsoft “Phone 7″ye duacı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s