Ukraynalı telekomünikasyon devinin ihalesinde Turkcell’i kullanıyorlar

Yayınlandı: 23 Ara 2010 / haber, turkcell

Ukrayna’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Ukrtelekom’un özelleştirilmesinde sona gelinirken, Turkcell’le ilgili bir iddia ortaya atıldı. Ukrayna’nın en zengin oligarkı Rinat Ahmetov’un, Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Astelit’i kullanarak Ukrtelekom’un ihalesinde avantaj sağlamaya çalıştığı öne sürüldü. İşte ayrıntılar:

Ukrayna hükümetinin uzun süredir gündeminde olan, Ukrtelekom’un özelleştirilmesinde sona geliniyor. İhale için başvuru tarihi dün sona ererken, altı şirketin şirkete talip olduğu açıklandı. Turkcell‘in, Euroasia üzerinden dolaylı olarak yüzde 55 oranında ortağı olduğu Astelit (life:)’ın, yazılı başvuruda bulunarak, ihale süresinin 1,5 ay ertelenmesini istediği belirtildi.

Rus Nezavisimaya Gazeta, iktidar milletvekili oligark Rinat Ahmetov’un, Astelit şirketinde ortağı olduğu Turkcell aracılığıyla ihaleyi erteletme peşinde olabileceğini yazdı. İsmi açıklanmayan bir bürokrata dayanan haberde, “Turkcell, Astelit (life:)’ın sahibi. Şirketin ikinci ortağı da, Ahmetov’un sahibi olduğu SKM grubu. SKM holdinginin Ukrtelekom’un en büyük taliplerinden olduğu biliniyor. Bu ihalede en büyük rakibinin ise Rus MTS şirketi olması bekleniyor. Ciddi bir rekabet yaşanacak” denildi.

Gazeteye konuyu değerlendiren BG Capital şirketi uzmanlarından Aleksandr Paraşi ise, “Ahmetov, Türk ortağı üzerinden ihaleyi erteletmeye çalışıyor olabilir” yorumunu yaptı.

Uzmanlar Ukrayna hükümetinin Ukrtelekom’u yaklaşık 2 milyar dolara özelleştirmeyi planladığını söylüyor. Ukrtelekom, Ukrayna’daki sabit hatlı telefon pazarının yüzde 71 oranına sahip ve 10 milyonun üzerinde aboneye hizmet veriyor.

turkrus

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s